Prisijungti

 
   

Apie LPS      Narystė      LPS nariai      Renginiai      EuroPsy      Vaikams      Klientams      Reglamentavimas      Žurnalistams      Tėvams ir specialistams      COVID-19       Profesinė etika      Kontaktai      EN

Naujienos  /   LPS Naujienlaiškiai  /   Kitų organizacijų naujienlaiškiai  /  

           

                

                   


 
.

 

 

Lietuvos psichologų sąjunga: mums rūpi vaikai!


Tikriausiai jau nieko nestebiname, kad ir Europoje, ir pasaulyje „pirmaujame“ prasčiausiais vaikų psichikos sveikatos rodikliais. Tik kartais dar nustebiname pasaulį – ir patys nustembame, - kad Lietuvoje savižudybei ryžtasi vos devynerių metų amžiaus vaikai, ką jau kalbėti apie didelį skaičių paauglių, nusižudžiusių ar mėginusių žudytis. Kitas šalis vis dar stebiname ir tuo, kad bet kokia kaina stengiamės išlaikyti vaikų globos institucijas (o vaikų skaičius jose tik didėja), kad niekaip nesuprantame, kodėl tėvai neturėtų mušti savo vaikų arba kodėl vaikams yra nesaugu gyventi su smurtaujančiais ir nekontroliuojamai alkoholį vartojančiais tėvais... Stebėtina ir tai, kad niekaip „nerandame“, o greičiausiai nepajėgiame įgyvendinti, veiksmingų būdų pasirūpinti vaikais, ypač emociškai ir socialiai apleistais. Stebėtina ir tai, kad priimdami vaikų gerovei svarbius socialinės politikos sprendimus neretai vadovaujamės visais kitais, bet ne vaikų, poreikiais.


Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Kas, nuo ko ir kodėl turėtų ginti Lietuvos vaikus? Ko reikia mūsų vaikams?


Visi vaikai – nuo pačių mažiausių iki didžiausių – nori jaustis saugūs ir mylimi. Kaip jaučiasi jūsų vaikai dabar? Nerimauja, nes palikti vieni? Nerimauja, nes niekas jiems nepaaiškina jų gyvenimo pasikeitimų, jų išgyvenimų? Nerimauja, nes mato savo tėvus ir ugdytojus įsitempusius, konfliktuojančius, perdėtai globojančius? Kaip vaikams suprasti, kad jie yra mylimi ir kad jie kam nors rūpi, jeigu niekas „nemato“, kaip jie kenčia, jeigu vietoj dėmesio, pabuvimo kartu, palaikymo ir padrąsinimo jie gauna pamokymus, pabarimus, brangius daiktus, žaislus... Vaikai renkasi elgtis agresyviai arba tampa „problemiškais“ tik tam, kad primintų apie save, apie tai, ko jiems reikia. Vaikams ir paaugliams reikia saugaus santykio, atlaikančio jų emocijų audras, blaškymąsi, ieškojimus, laiku sustabdančio nuo pavojingų dalykų, tačiau leidžiančio saugiai tyrinėti naujas galimybes savyje ir pasaulyje.


Visiems vaikams reikia pavyzdžio. Jie nesimoko iš vadovėlių ar dėka mūsų moralų. Jie mokosi stebėdami mus ir bendraudami su mumis. Atliepiantys, gerbiantys, nuoseklūs, padrąsinantys, siekiantys suprasti ugdytojai augina pasitikinčius savimi, atvirus ir smalsius, bendraujančius ir laimingus vaikus. Vaikams – nuo mažiausio kūdikio iki bręstančio paauglio – reikia, kad pasidžiaugtume jais, jų ieškojimais, siekiais, augimu, galimybėmis ir gebėjimais. Visiškai visi mes buvome vaikais ir visi norėjome bei norime to paties. Lengva duoti tai, ką esame gavę vaikystėje. Kur kas sunkiau, kai patys suaugusieji yra išsigandę, pikti, nelaimingi, tiesiog pavargę ir vieniši. Todėl jeigu mums rūpi vaikai, pasirūpinkime ir tais, kurie arčiausiai jų. Būti tėvais, globėjais ar mokytojais – sudėtingas ir išskirtinio dėmesio reikalaujantis uždavinys.


Lietuvos psichologų sąjunga kviečia atminti, kad pagarba psichologinėms vaiko reikmėms ir teisėms – visuomenės sąmoningumo rodiklis. Įsiklausę  į vaiko reikmes – jaustis mylimu ir saugiu, smalsiai tyrinėti aplinką ir save, turėti jautrius atliepiančius artimuosius, sulaukti pagarbos savo individualumui - išgirsime visiems svarbius dalykus. Visuomenė, kurioje gera gyventi vaikams, patraukli gyventi visiems. Nėra „jų“ ir „mūsų“, yra „visi drauge“.

 

 

 

 

LPS renginiai
 
 


 
 

Apie LPS

Apie LPS
Prezidentė
Valdyba
Komitetai, grupės ir komisijos
Apdovanojimai
Biuras
Leidiniai
LPS savanorystės programa
Skirkite 1,2% GPM
Prisidėkite prie LPS veiklos!
LPS metinės ataskaitos
Privatumo politika
   Narystė

Apie narystę
Psichologams
Mokestis
Narystės anketa
   LPS nariai

LPS narių sąrašas
LPS Garbės nariai
LPS Partneriai
   Renginiai

Renginių grafikas
   EuroPsy

   Vaikams

Ko tikėtis iš psichologo?
Kokias atvejais gali padėti psichologas?
Kuo skiriasi psichologas, vaikų ir paauglių psichiatras, psichoterapeutas?
Kur rasti psichologą?
   Klientams

Kada kreiptis į psichologą?
Kuo skiriasi psichologas, psichiatras, psichoterapeutas ir kiti „psi“?
Ko tikėtis iš psichologo?
Kur rasti psichologą?
Kaip paruošti vaiką vizitui pas psichologą?
Esu bedarbis, gyvenu Vilniuje. Kur galėčiau gauti nemokamas ar už nedidelę kainą psichoterapines paslaugas?
Filmų ir Knygų psichikos sveikatos temomis sąrašai
   Reglamentavimas

   Žurnalistams

   Tėvams ir specialistams

   COVID-19

COVID-19
   Profesinė etika

Psichologų profesinės etikos kodeksas
Kaip pateikti nusiskundimą
EFPA etikos metakodeksas
Bendravimas su žiniasklaida
Mokslinių tyrimų etikos komisijos universitetuose
   Kontaktai