Prisijungti

 
   

Apie LPS      Narystė      LPS nariai      Renginiai      EuroPsy      Reglamentavimas      Tėvams ir specialistams      COVID-19       Kontaktai      Lietuvos psichologų kongresas 2024      Profesinė etika      EN

Kontaktai  /   Pranešimai spaudai  /   LPS pozicijos aktualiomis temomis  /  





           

                

                  







 


 
.

 

 

2014-11-25


2014 m. lapkričio 25 d.

  

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

  

Lietuvos psichologų sąjungos nuomonė dėl Lietuvos gėjų lygos socialinės reklamos poveikio nepilnamečiams

  

Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė 2014 m. rugsėjo 15 d. patvirtino ekspertų grupės išvadą, kurioje nurodoma, kad vaizdo klipas (https://www.youtube.com/watch?v=3rLit2Pc3Ig) apie LGBT (lesbietės, gėjai, biseksualūs ir transseksualūs asmenys) „turi neigiamą poveikį nepilnamečių (asmenų iki 18 m.) emocinei, dvasinei, psichinei raidai bei sveikatai, pamatinių vertybių gyvenime tinkamam formavimuisi“1. Ekspertų išvadose pažymima, jog vaizdo klipe „diegiama idėja, kad šeimą gali (su)kurti ir tos pačios lyties asmenys“ bei „išreiškiamas raginimas keisti požiūrį į vienalytę šeimą“1.

 

Lietuvos psichologų sąjungos (toliau – LPS) specialistų nuomone, šiame vaizdo klipe nėra tokio turinio, kuris mokslo žiniomis būtų įrodytas kaip darantis neigiamą poveikį nepilnamečių emocinei, dvasinei, psichinei raidai bei sveikatai. LPS nuomone, žalą gali daryti ne minėtas vaizdo klipas, o draudimas viešoje erdvėje kalbėti apie LGTB žmonių patiriamus sunkumus dėl stigmos ir diskriminacijos mūsų visuomenėje, skatinti jų supratimą bei priėmimą.

 

LPS atkreipia dėmesį, kad homoseksualumas nėra laikomas psichikos sutrikimu ir vadovaujasi nuostata, jog žmonių diskriminacija dėl lytinės orientacijos visuomenėje yra nepriimtina. Pripažindama visuomenės švietimo homoseksualumo klausimais būtinybę, LPS atkreipia dėmesį ir į tai, kad nepakantumo kitokios lytinės orientacijos asmenims didinimas neprisideda prie atskirties mažinimo ir tolerancijos visuomenėje ugdymo.

 

Tyrimai rodo, kad priešiškos nuostatos homoseksualių asmenų atžvilgiu daro žalojantį poveikį paaugliams ir yra vienas iš Lietuvos paauglių savižudybės rizikos veiksnių. 2009 m. 15-17 metų Lietuvos mokinių savižalos rizikos veiksnių tyrimas atskleidė, kad išgyvenamą nerimą dėl savo seksualinės orientacijos paminėjo 3,4 proc. apklaustų merginų ir 2,9 proc. vaikinų. Tarp save žalojusių merginų šią priežastį nurodė 11,9 proc. merginų ir 30 proc. vaikinų. Lytinė orientacija išliko reikšmingu vaikinų savižudybės rizikos veiksniu.


Lietuvos psichologų sąjunga pabrėžia, kad demokratinėje visuomenėje bet kokia diskriminacija, taip pat ir diskriminacija dėl lytinės orientacijos yra nepriimtina ir nepateisinama.

 

 Kontaktiniai asmenys:

 

Antanas Mockus

Lietuvos psichologų sąjungos Psichikos sveikatos politikos komiteto pirmininkas

tel. nr. +370 682 51402

el. p. mockus.antanas@gmail.com

 

dr. Viktoras Keturakis

Lietuvos psichologų sąjungos valdybos narys, atstovas spaudai

Tel nr. +370 699 62523

El. p. lps@psichologusajunga.lt



 

1Žurnalistų etikos tarnybos ekspertų grupės, vertinančios viešosios informacijos poveikį nepilnamečiams, išvada dėl informacijos atitikimo nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymui (2014 m. rugsėjo 15 d., Nr. V5-18, Vilnius)

2Laskytė A. Sąmoningai save žalojančių 15-17 metų Lietuvos moksleivių socialinė ir psichologinė charakteristika: Daktaro disertacija. Kaunas, 2009. 
 

 

 

 

 

LPS renginiai
 
 


 




















 

Apie LPS

Apie LPS
Prezidentė
Valdyba
Komitetai, grupės ir komisijos
Apdovanojimai
Biuras
Leidiniai
LPS savanorystės programa
Skirkite 1,2% GPM
Prisidėkite prie LPS veiklos!
LPS metinės ataskaitos
Privatumo politika
Intervizijų grupės
   Narystė

Apie narystę
Psichologams
Mokestis
Narystės anketa
   LPS nariai

LPS narių sąrašas
LPS Garbės nariai
LPS Partneriai
   Renginiai

Renginių grafikas
   EuroPsy

   Reglamentavimas

   Tėvams ir specialistams

   COVID-19

COVID-19
   Kontaktai

   Lietuvos psichologų kongresas 2024

LPK2024
LPK2024 EN
Pranešimų santraukų teikimas
LPK2024 organizatoriai
LPK2024 vieta ir kontaktai
LPK2024 dalyvių registracija
LPK2024 prieškongresiniai pranešimai
Santraukų leidinys
Programa
Plenariniai pranešimai
   Profesinė etika

Psichologų profesinės etikos kodeksas
Kaip pateikti nusiskundimą
EFPA etikos metakodeksas
Bendravimas su žiniasklaida
Mokslinių tyrimų etikos komisijos universitetuose