Projekto pabaiga ir rezultatai visai psichologų bendruomenei

Šiais metais nuo liepos iki lapkričio mėn. Lietuvos psichologų sąjungos, reprodukcinės psichologijos specialistų grupė partnerių statusu dalyvavo projekte „Pogimdyminės depresijos prevencija: sveikatos priežiūros specialistų gebėjimų atpažinti ir padėti stiprinimas“, kurį vykdė Pogimdyminės depresijos centras, VšĮ Mediapressa. Projektą finansavo Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, administruojamas Sveikatos apsaugos ministerijos.

LPS Reprodukcinė psichologijos grupės narės (J. Slavinskienė, M. Kukulskienė ir S. Valevičienė) vykdydamos projektą siekė stiprinti medicinos psichologų gebėjimus atpažinti ir teikti pagalbą nėščiosioms, gimdyvėms ir mamoms (tėvams), esant pogimdyminės depresijos simptomams. Projekto rėmuose buvo:

  • Parengtas medicinos psichologų kvalifikacijos tobulinimo kursas „Pogimdyminės depresijos rizikos, simptomų atpažinimas ir pagalbos teikimas: psichologo vaidmuo” (8 ak.val.)
  • Pagal parengtą kursą pravesti mokymai 268 medicinos psichologams
  • Surinkta ir apdorota informacija apie parengto kvalifikacijos tobulinimo kurso kokybę ir poveikį žinioms ir įgūdžiams.
  • Parengtos psichologams skirtos rekomendacijos apie pogimdyminės depresijos simptomų atpažinimą ir pagalbos teikimo ypatumus.

Norime pasidžiaugti, kad mokymuose sudalyvavo 268 medicinos psichologai, kurie vidutiniškai psichologo pareigose dirba 9,8 m. (±8,9 m.). Trečdalis mokymų dalyvių dirba Vilniuje, 22% – Kaune. Smagu, kad nuotolinis mokymų formatas leido pasiekti ir mažesniuose miestuose dirbančius specialistus –  net trečdalis mokymų dalyvių nurodė, kad dirba mažesniuose Lietuvos miestuose. 43,9% iš mokymų dalyvių nurodė, kad savo darbe vidutiniškai dažnai susiduria su nėštumo, gimdymo ir laikotarpio po gimdymo temomis, 52% dalyvių kartais savo darbe susiduria su moterimis, išgyvenančiomis pogimdyminę depresiją.

Mokymų organizatorės ir lektorės dėkoja ir džiaugiasi, kad net 87,7% (n = 235) mokymų dalyvių įvertino mokymų kokybę – sudalyvavo mokymo kokybės įvertinime mokymams pasibaigus. Bendrai mokymų naudą dalyviai įvertino 9,5 balais iš 10. Dalyvių teigimu kursas atitiko jų lūkesčius (4,8 balo iš 5).

Mokymų poveikio analizės rezultatai atskleidė, kad:

  • Kurso metu mokymo dalyviai įgijo reikšmingai daugiau žinių apie depresiją po gimdymo;
  • Reikšmingai sustiprėjo mokymuose dalyvavusių psichologų gebėjimas atpažinti pogimdyminės depresijos simptomus bei rizikos ir atsparumo veiksnius nėštumo metu ir po gimdymo;
  • Reikšmingai sustiprėjo mokymuose dalyvavusių psichologų gebėjimas teikti pagalbą tiek pogimdyminės depresijos atvejais, tiek prevencijai.
  • Reikšmingai sustiprėjo mokymuose dalyvavusių psichologų subjektyviai vertinamas pasirengimas teikti psichologinę pagalbą moterims, turinčioms riziką patirti ar patiriančioms depresiją po gimdymo.

Baigdamos projekto įgyvendinimą LPS narės J. Slavinskienė, M. Kukulskienė ir S. Valevičienė parengė išsamias rekomendacijas kaip atpažinti ir suteikti pagalbą nėščiosioms, gimdyvėms ir tėvams, esant pogimdyminės depresijos požymiams. Rekomendacijos skirtos visiems psichologams, dirbantiems su tiksline grupe. Nuoširdžiai dėkojame už Jūsų įsitraukimą, gilesnį domėjimąsi, etišką ir atsakingą darbą šioje jautrioje temoje. Tai neabejotinai reikalingas, prasmingas ir įdomus profesinis kelias. Tikimės, kad praktinės rekomendacijos padės jaustis tvirčiau profesiniame darbe ir suteiks daugiau saugumo mezgant ryšį su šios grupės klientėmis.

REKOMENDACIJOS

Skip to content