Nuotolinis seminaras LPS nariams: „Empatija, antrinis trauminis stresas ir nuovargis psichologo darbe“

Lietuvos psichologų sąjungos Valdyba kviečia LPS narius ir kitus psichologus bei psichoterapeutus registruotis ir dalyvauti nuotoliniame seminare „Empatija, antrinis trauminis stresas ir nuovargis psichologo darbe“.

Seminaro laikas ir trukmė: 2024 lapkričio 14 d. 14 val., trukmė 3 ak. val.

Seminaro aprašymas: Seminare bus aptariami iššūkiai, su kuriais susiduria psichologai, siekdami išlaikyti emocinę pusiausvyrą ir gerą savijautą intensyvaus darbo, su traumines patirtis turinčiais klientais, kontekste.

Psichologai, reguliariai dirbantys su traumas patyrusiais klientais, turi didesnę perdegimo riziką. Tyrimai rodo, kad iki 40% psichikos sveikatos specialistų praneša apie stiprią emocinę įtampą darbe dėl per didelės empatijos (Lent, 2011). Figley (1995) gana seniai nustatė, kad empatija yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl psichologai patiria antrinį trauminį stresą (ATS). ATS atsiranda, kai specialistas, nuolat dirbdamas su traumų paveiktais klientais, pats patiria trauminio streso simptomus, panašius į tuos, kuriuos išgyvena jo klientai. 2023 m. paskelbtas tyrimas parodė, kad nuo 15% iki 39% psichikos sveikatos slaugytojų praneša apie ATS simptomus. Simptomų paplitimas skiriasi priklausomai nuo individualių rizikos veiksnių, tokių kaip traumų istorija ir emocinio intelekto lygis (Alonazi, Alshowkan Shdaifat, 2023). Specialisto emocinės būklės pakytis gali pasireikšti emociniu išsekimu, padidėjusiu budrumu, įkyriomis mintimis ir simptomais, panašiais į PTSS, tiesiogiai veikiančiais tiek asmeninę savijautą, tiek profesinį efektyvumą. Be to, tyrimai rodo, kad psichikos sveikatos darbuotojai, turintys mažesnį atsparumo lygį ir mažesnį užuojautos sau lygį, yra labiau linkę išgyventi šiuos simptomus (Yazıcı, Özdemir, 2023).

Nustatyta, kad atjauta sau ir emocinis intelektas yra stiprūs apsauginiai veiksniai. Asmenys praktikuojantys atjautą sau, linkę geriau susidoroti su darbe patiriamu stresu, o tai galiausiai sumažina perdegimo ir nuovargio tikimybę (Yazıcı, Özdemir, 2023).

Pranešime bus aptariama, kaip empatija gali tapti tiek psichologijos specialistų stiprybe, tiek iššūkiu, vedančiu prie antrinio trauminio streso ir nuovargio. Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais bus analizuojami šių reiškinių rizikos veiksniai, bei aptariamos ir praktiškai išbandomos prevencinės priemonės.

Seminaro temos:

  • Empatija psichologo darbe: stiprybė ir iššūkis
  • Antrinis trauminis stresas
  • Psichologo asmeninė gerovė: nuovargis ir perdegimas
  • Strategijos streso ir nuovargio valdymui

Seminarą veda psichologė Aušra Norė. Aušra Norė yra LPS valdybos narė, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto lektorė, 5 kurso Individualios psichodinaminės terapijos studentė, kandidatė į psichodinaminius terapeutus, Kognityvinės ir elgesio terapijos 2 laidos kursantė.

LPS nariams seminaras nemokamas. Kaina ne LPS nariams – 20 eur.

Norėdami užsiregistruoti į seminarą spauskite šią nuorodą.

 

Skip to content