Prisijungti

 
   

Apie LPS      Narystė      LPS nariai      Renginiai      EuroPsy      Reglamentavimas      Tėvams ir specialistams      COVID-19       Kontaktai      Lietuvos psichologų kongresas 2024      Profesinė etika      EN

Kontaktai  /   Pranešimai spaudai  /   LPS pozicijos aktualiomis temomis  /  





           

                

                  







 


 
.

 

 

2015-06-01


Lietuvos psichologų sąjunga: mums rūpi vaikai


Tikriausiai jau nieko nestebiname, kad ir Europoje, ir pasaulyje „pirmaujame“ prasčiausiais vaikų psichikos sveikatos rodikliais. Tik kartais dar nustebiname pasaulį – ir patys nustembame, - kad Lietuvoje savižudybei ryžtasi vos devynerių metų amžiaus vaikai, ką jau kalbėti apie didelį skaičių paauglių, nusižudžiusių ar mėginusių žudytis. Kitas šalis vis dar  stebiname ir tuo, kad bet kokia kaina stengiamės išlaikyti vaikų globos institucijas (o vaikų skaičius jose tik didėja), kad niekaip nesuprantame, kodėl tėvai neturėtų mušti savo vaikų arba kodėl vaikams yra nesaugu gyventi su smurtaujančiais ir nekontroliuojamai alkoholį vartojančiais tėvais... Stebėtina ir tai, kad niekaip „nerandame“, o greičiausiai nepajėgiame įgyvendinti, veiksmingų būdų pasirūpinti vaikais, ypač emociškai ir socialiai apleistais. Stebėtina ir tai, kad priimdami vaikų gerovei svarbius socialinės politikos sprendimus neretai vadovaujamės visais kitais, bet ne vaikų, poreikiais.


Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Kas, nuo ko ir kodėl turėtų ginti Lietuvos vaikus? Ko reikia mūsų vaikams?


Visi vaikai – nuo pačių mažiausių iki didžiausių – nori jaustis saugūs ir mylimi. Kaip jaučiasi jūsų vaikai dabar? Nerimauja, nes palikti vieni? Nerimauja, nes niekas jiems nepaaiškina jų gyvenimo pasikeitimų, jų išgyvenimų? Nerimauja, nes mato savo tėvus ir ugdytojus įsitempusius, konfliktuojančius, perdėtai globojančius? Kaip vaikams suprasti, kad jie yra mylimi ir kad jie kam nors rūpi, jeigu niekas „nemato“, kaip jie kenčia, jeigu vietoj dėmesio, pabuvimo kartu, palaikymo ir padrąsinimo jie gauna pamokymus, pabarimus, brangius daiktus, žaislus... Vaikai renkasi elgtis agresyviai arba tampa „problemiškais“ tik tam, kad primintų apie save, apie tai, ko jiems reikia. Vaikams ir paaugliams reikia saugaus santykio, atlaikančio jų emocijų audras, blaškymąsi, ieškojimus, laiku sustabdančio nuo pavojingų dalykų, tačiau leidžiančio saugiai tyrinėti naujas galimybes savyje ir pasaulyje.


Visiems vaikams reikia pavyzdžio. Jie nesimoko iš vadovėlių ar dėka mūsų moralų. Jie mokosi stebėdami mus ir bendraudami su mumis. Atliepiantys, gerbiantys, nuoseklūs, padrąsinantys, siekiantys suprasti ugdytojai augina pasitikinčius savimi, atvirus ir smalsius, bendraujančius ir laimingus vaikus. Vaikams – nuo mažiausio kūdikio iki bręstančio paauglio – reikia, kad pasidžiaugtume jais, jų ieškojimais, siekiais, augimu, galimybėmis ir gebėjimais. Visiškai visi mes buvome vaikais ir visi norėjome bei norime to paties. Lengva duoti tai, ką esame gavę vaikystėje. Kur kas sunkiau, kai patys suaugusieji yra išsigandę, pikti, nelaimingi, tiesiog pavargę ir vieniši. Todėl jeigu mums rūpi vaikai, pasirūpinkime ir tais, kurie arčiausiai jų. Būti tėvais, globėjais ar mokytojais – sudėtingas ir išskirtinio dėmesio reikalaujantis uždavinys.


Lietuvos psichologų sąjunga kviečia atminti, kad pagarba psichologinėms vaiko reikmėms ir teisėms – visuomenės sąmoningumo rodiklis. Įsiklausę  į vaiko reikmes – jaustis mylimu ir saugiu, smalsiai tyrinėti aplinką ir save, turėti jautrius atliepiančius artimuosius, sulaukti pagarbos savo individualumui - išgirsime visiems svarbius dalykus. Visuomenė, kurioje gera gyventi vaikams, patraukli gyventi visiems. Nėra „jų“ ir „mūsų“, yra „visi drauge“.


 

Kontaktiniai asmenys:

Doc. dr. Roma Jusienė

Lietuvos psichologų sąjungos Vaiko psichologinės gerovės komiteto pirmininkė

Tel.nr.: 8 5 2687254; el.p: roma.jusiene@fsf.vu.lt

 

Doc. dr. Dalia Nasvytienė

Lietuvos psichologų sąjungos Vaiko psichologinės gerovės komiteto narė

Tel.nr.: 8 5 273 08 95; el.p: dalia.nasvytiene@leu.lt

 

 

 

 

LPS renginiai
 
 


 




















 

Apie LPS

Apie LPS
Prezidentė
Valdyba
Komitetai, grupės ir komisijos
Apdovanojimai
Biuras
Leidiniai
LPS savanorystės programa
Skirkite 1,2% GPM
Prisidėkite prie LPS veiklos!
LPS metinės ataskaitos
Privatumo politika
Intervizijų grupės
   Narystė

Apie narystę
Psichologams
Mokestis
Narystės anketa
   LPS nariai

LPS narių sąrašas
LPS Garbės nariai
LPS Partneriai
   Renginiai

Renginių grafikas
   EuroPsy

   Reglamentavimas

   Tėvams ir specialistams

   COVID-19

COVID-19
   Kontaktai

   Lietuvos psichologų kongresas 2024

LPK2024
LPK2024 EN
Pranešimų santraukų teikimas
LPK2024 organizatoriai
LPK2024 vieta ir kontaktai
LPK2024 dalyvių registracija
LPK2024 prieškongresiniai pranešimai
Naudinga informacija
Programa
   Profesinė etika

Psichologų profesinės etikos kodeksas
Kaip pateikti nusiskundimą
EFPA etikos metakodeksas
Bendravimas su žiniasklaida
Mokslinių tyrimų etikos komisijos universitetuose