Prisijungti

 
   

Apie LPS      Narystė      LPS nariai      Renginiai      EuroPsy      Vaikams      Klientams      Reglamentavimas      Žurnalistams      Tėvams ir specialistams      COVID-19      LPK 2021      Profesinė etika      Kontaktai      EN

Kontaktai  /   Pranešimai spaudai  /   LPS pozicijos aktualiomis temomis  /  

           

                

                   


 
.

 

 

2012-09-11


Nevyriausybinės organizacijos reiškia susirūpinimą, kad psichikos sveikatos sutrikimai yra prilyginami smurtui ir agresijai 


Praėjusią savaitę Lietuvos visuomenę sukrėtė Purplių kaimo tragedija, kuomet buvo rasta nužudyta septynmetė mergaitė. Tragiškų ir sunkiai suvokiamų įvykių fone visuomenė dažniausiai ieško paaiškinimų, kaip ir kodėl tai galėjo atsitikti. Tokiu paaiškinimu didžiajai visuomenės daliai tapo faktas, jog nužudymu įtariamai moteriai yra diagnozuotas psichikos sutrikimas.
Nors laukia dar ilgas bylos nagrinėjimas ir įtariamajai bus atliekama psichiatrinė ekspertizė, tačiau visuomenė jau šiandien padarė savo išvadas ir nustatė nusikaltimo motyvą, priežastis bei aplinkybes: „kalti psichikos ligoniai, jiems reikia uždrausti gyventi laisvėje“. Toks visuomenės verdiktas tik patvirtina itin gajus stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis. Vilniaus universiteto mokslininkų 2009 m. atliktame tyrime respondentai buvo prašomi įvardyti sutrikusios psichikos asmenims būdingas savybes. Dažniausiai buvo pabrėžiamos savybės, signalizuojančios apie potencialų pavojų aplinkiniams: negebėjimas atsakyti už savo veiksmus (20 proc.); polinkis agresijai (16 proc.) ir neprognozuojamumas (13 proc.).
Nevyriausybinė organizacija VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ drauge su Lietuvos neįgaliųjų forumu, Lietuvos psichikos negalios žmonių bendrija „Giedra“, Lietuvos psichologų sąjunga ir Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija reiškia viešą susirūpinimą, kad psichikos sveikatos sutrikimai yra prilyginami smurtui ir agresijai, bei norėtų priminti, jog mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad tik 3–5 proc. visų smurtinių nusikaltimų įvykdomi sutrikusios psichikos asmenų. Be to, tyrimai patvirtina, kad beveik tris kartus dažniau, negu likusi visuomenės dalis, ši socialinė grupė tampa nusikaltimų aukomis.
Esame įsitikinę, kad eskaluojant įtariamosios diagnozę kaip vienintelį aiškų nusikaltimo motyvą, skatinami neadekvatūs stereotipai susiję su psichikos sveikatos problemomis bei ženkliai prisidedama prie sutrikusios psichikos asmenų stigmos ir diskriminacijos Lietuvoje.
Žemiau pasirašančios nevyriausybinės organizacijos primena, kad psichikos sutrikimų turintys asmenys gali sėkmingai funkcionuoti visuomenėje, jeigu jie gauna psichosocialines paslaugas bendruomenėje: socialinio darbuotojo, psichologo konsultacijas, paramą buityje, apsaugoto būsto paslaugas, dalyvauja socialinių įgūdžių ugdymo, priešdarbinės reabilitacijos programose ir pan.
Užuot skatinus griežtinti psichikos sveikatos sutrikimų turinčių asmenų priežiūrą, siūlome atkreipti dėmesį, kad šiandien Lietuvoje bendruomeninės psichosocialinės paslaugos yra neišvystytos, todėl minėtos visuomenės grupės integracija visuomenėje yra neužtikrinama. Pabrėžiame, kad šiuo metu Lietuvoje nėra įgyvendinami 2007 m. Seimo priimtos Psichikos sveikatos strategijos pagrindiniai principai, numatantys bendruomeninių psichosocialinių paslaugų vystymą asmenims, turintiems psichikos sveikatos sutrikimų.
Kviečiame susilaikyti nuo paviršutiniškų išankstinių apibendrinimų, bei vertinant šį tragišką įvykį suvokti platesnį kontekstą ir pasvarstyti, kodėl iki šiol Lietuvoje atsisakoma vykdyti tarptautines rekomendacijas ir nekuriamos civilizuotos bendruomeninės paslaugos žmonėms su psichikos negalia. Būtent šių paslaugų plėtra ir užtikrintų galimybę minėtos grupės atstovams oriai integruotis į visuomenę, o taip pat – užtikrintų galimybę kiekvienam piliečiui jaustis saugiai.


VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ direktorė Karilė Levickaitė
Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Rasa Kavaliauskaitė
Lietuvos psichikos negalios žmonių bendrijos „Giedra“ vadovas Giedrius Sadzevičius
Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas Evaldas Kazlauskas
Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovas Vaidotas Nikžentaitis


Dėl komentarų kreiptis:
VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ tel. +370 5 2715760

 

 

 

 

LPS renginiai
 
 
LPS nuotolinis narių suvažiavimas

vyks 2021-04-30   15:00-17:30 

 

Apie LPS

Apie LPS
Prezidentė
Valdyba
Komitetai ir komisijos
Apdovanojimai
Biuras
Leidiniai
LPS savanorystės programa
Skirkite 1,2% GPM
Prisidėkite prie LPS veiklos!
LPS metinės ataskaitos
Privatumo politika
   Narystė

Apie narystę
Psichologams
Mokestis
Narystės anketa
   LPS nariai

LPS narių sąrašas
LPS Garbės nariai
LPS Partneriai
   Renginiai

Renginių grafikas
   EuroPsy

   Vaikams

Ko tikėtis iš psichologo?
Kokias atvejais gali padėti psichologas?
Kuo skiriasi psichologas, vaikų ir paauglių psichiatras, psichoterapeutas?
Kur rasti psichologą?
   Klientams

Kada kreiptis į psichologą?
Kuo skiriasi psichologas, psichiatras, psichoterapeutas ir kiti „psi“?
Ko tikėtis iš psichologo?
Kur rasti psichologą?
Kaip paruošti vaiką vizitui pas psichologą?
Esu bedarbis, gyvenu Vilniuje. Kur galėčiau gauti nemokamas ar už nedidelę kainą psichoterapines paslaugas?
Filmų ir Knygų psichikos sveikatos temomis sąrašai
   Reglamentavimas

   Žurnalistams

   Tėvams ir specialistams

   COVID-19

COVID-19
   LPK 2021

LPK 2021
Pranešimų santraukų teikimas
LPK 2021 organizatoriai
LPK 2021 vieta ir kontaktai
LPK 2021 dalyvių registracija
Plenariniai pranešimai
LPK 2021 programa
LPK 2021 prieškongresiniai seminarai
LPK2021 socialinė programa
   Profesinė etika

Psichologų profesinės etikos kodeksas
Kaip pateikti nusiskundimą
EFPA etikos metakodeksas
Bendravimas su žiniasklaida
Mokslinių tyrimų etikos komisijos universitetuose
   Kontaktai