Prisijungti

 
   

Apie LPS      Narystė      LPS nariai      Renginiai      EuroPsy      Reglamentavimas      Tėvams ir specialistams      COVID-19       Kontaktai      Lietuvos psichologų kongresas 2024      Profesinė etika      EN

Kontaktai  /   Pranešimai spaudai  /   LPS pozicijos aktualiomis temomis  /  





           

                

                  







 


 
.

 

 

2012-03-28


LIETUVOS PSICHOLOGŲ SĄJUNGA RAGINA ATSIŽVELGTI Į EMOCINIUS VAIKO POREIKIUS
Lietuvos psichologų sąjunga, stebėdama konfliktą dėl mažametės mergaitės perdavimo mamai, nori atkreipti abiejų konflikto pusių, valstybinių institucijų ir visuomenės dėmesį į emocinius vaiko poreikius tokioje situacijoje.
Vaikas, kuris yra verčiamas pasirinkti kuriuos nors iš jam artimų žmonių ir atsisakyti kitų, išgyvena didžiulę sumaištį. Šis reiškinys vaikų psichologijoje yra gerai žinomas ir gana dažnai sutinkamas – jis būdingas, kai tėvai ar kiti vaiko globėjai smarkiai nesutaria tarpusavyje.  Kiekvienam vaikui yra nepaprastai svarbu turėti galimybę mylėti, matytis ir bendrauti su visais jam svarbiais žmonėmis, šiuo konkrečiu atveju su mama, teta, seneliais ir kt. Net ir labai nesutariančios bei viena kitą smerkiančios konflikto pusės turėtų suprasti ir gerbti šiuos vaiko poreikius.
Todėl labai svarbu, kad dabar vaiką globojanti teta ir seneliai, net ir kategoriškai nesutikdami su teismo priimtu sprendimu, netrukdytų perduoti vaiko mamai, tokiu būdu pasirūpindami emociniais vaiko poreikiais. Lygiai taip pat, kuomet vaikas gyvens pas mamą, svarbu, kad ji padėtų vaikui išlaikyti ryšį su teta, seneliais ir kitais jam svarbiais asmenimis.
Lietuvos psichologų sąjunga atkreipia dėmesį, kad vaikai, kurie tampa jiems svarbių suaugusiųjų konflikto įkaitais, praranda saugumo jausmą, kuris yra tolimesnės adaptacijos pasaulyje ir geros savijautos pamatinis veiksnys. Todėl svarbu, kad suaugusieji ugdytų pasitikėjimą kitais žmonėmis, o ne priešingai – jais gąsdintų. Vaiko nuteikinėjimas prieš kitą konflikto pusę, sakymas, kad kita pusė yra bloga ir padarys vaikui ką nors blogo, daro didžiulę žalą jo emociniam vystymuisi. Tokį gąsdinimą išoriniu pasauliu, skatinimą viešai prieš televizijos kamerą pasirinkti vieną ar kitą konflikto pusę, galima traktuoti kaip emocinę prievartą, kurios pasekmės yra ne mažesnės, o kartais dar ir žymiai gilesnės, negu fizinės prievartos.
Lietuvos psichologų sąjunga taip pat ragina konflikto puses ir visuomenę nespekuliuoti vaiko norais. Tokiame aštriame, bekompromisiniame, ilgai užsitęsusiame ir žmonių mirtimis pažymėtame konflikte aštuonių metų vaikas neturi galimybių laisvai pasirinkti. Natūralu, kad tokioje situacijoje vaikas gali būti išsigandęs ir pykti ant jam svarbių žmonių. Tačiau suaugusieji priimdami sprendimus neturėtų remtis šiais momentiniais jausmais, o atsižvelgtų į vaiko poreikį atstatyti ryšius su svarbiausiais žmonėmis jo gyvenime.
Lietuvos psichologų sąjunga ragina valstybines institucijas, įtrauktas į šį konfliktą, veikti maksimaliai koordinuotai ir profesionaliai. Jo sprendimas turės įtakos ne tik šios konkrečios šeimos ateičiai, bet ir daugybei kitų konfliktuojančių Lietuvos šeimų. Sunku prognozuoti pasekmes, jei šis konfliktas taps sektinu pavyzdžiu kitoms nesantaikos apimtoms šeimoms.

Lietuvos psichologų sąjunga yra didžiausia Lietuvoje psichologus vienijanti visuomeninė organizacija, kuri aktyviai skatina profesionalios psichologinės pagalbos plėtrą, rūpinasi psichologų profesine kvalifikacija, formuoja profesionalios psichologijos sampratą visuomenėje.



 

 

 

 

LPS renginiai
 
 


 




















 

Apie LPS

Apie LPS
Prezidentė
Valdyba
Komitetai, grupės ir komisijos
Apdovanojimai
Biuras
Leidiniai
LPS savanorystės programa
Skirkite 1,2% GPM
Prisidėkite prie LPS veiklos!
LPS metinės ataskaitos
Privatumo politika
Intervizijų grupės
   Narystė

Apie narystę
Psichologams
Mokestis
Narystės anketa
   LPS nariai

LPS narių sąrašas
LPS Garbės nariai
LPS Partneriai
   Renginiai

Renginių grafikas
   EuroPsy

   Reglamentavimas

   Tėvams ir specialistams

   COVID-19

COVID-19
   Kontaktai

   Lietuvos psichologų kongresas 2024

LPK2024
LPK2024 EN
Pranešimų santraukų teikimas
LPK2024 organizatoriai
LPK2024 vieta ir kontaktai
LPK2024 dalyvių registracija
LPK2024 prieškongresiniai pranešimai
Santraukų leidinys
Programa
Plenariniai pranešimai
   Profesinė etika

Psichologų profesinės etikos kodeksas
Kaip pateikti nusiskundimą
EFPA etikos metakodeksas
Bendravimas su žiniasklaida
Mokslinių tyrimų etikos komisijos universitetuose